דף הבית >> תחומי לימוד >> תעודת הוראה

תעודת הוראה

תעודת הוראה היא תנאי הבסיס הנדרש לכל מי ששואף לעבוד כמורה. התעודה אינה עומדת בפני עצמה, ולרוב היא מתלווה לתוכנית לימודים לתואר ראשון במקצוע בו שואף הסטודנט להתמחות. לימודי ההוראה אינם מקנים רק ידע במקצוע אותו רוצה הסטודנט ללמד, אלא מקנים לו גם כלים שיכשירו את הסטודנט בעבודתו כמורה. סטודנטים להוראה לומדים להכיר את הגישות השונות הנהוגות בהוראה והמותאמות לאוכלוסיות השונות, כמו גם היכרות עם מערכת החינוך הישראלית וכן עם הפילוסופיה והפסיכולוגיה של החינוך. בעלי תעודת הוראה המבקשים לעבוד בבתי הספר העל יסודיים נדרשים לעבור שנת התמחות (סטאז') בהיקף של שליש משרה לפחות לפני שיוכלו לקבל רישיון הוראה ממשרד החינוך. העבודה בשנת ההתמחות נעשית בשכר ובסופה נדרשים המתמחים לעבור את מבחן הרישוי של משרד החינוך. לימודי הוראה אורכים לרוב בין שנה לשנתיים, תלוי אם לסטודנט יש כבר רקע אקדמי בתחום בו הוא מבקש להתמחות.
ישנם שני מסלולים פופולריים ללימודי הוראה. המסלול הראשון, המסורתי, מיועד ללא אקדמאיים ששואפים לעבוד כמורים. המסלול מיועד להקנות לסטודנטים ידע המקביל לתואר ראשון בתחום בו הם מעוניינים ללמד וכן תעודת הוראה. בוגרי המסלול זכאים לתואר B.E.d (Bachelor of Education) השקול לתואר BA והלימודים אורכים לרוב כארבע שנים. המסלול השני מיועד לאקדמאים אשר כבר סיימו תואר ראשון (או לפחות שנתיים מהתואר הראשון במוסדות מסוימים) ומבקשים לעשות הסבה להוראה, או למורים אשר מבקשים לעשות הסבה בתחום התמחותם. מסלול זה לרוב אורך פחות זמן (שנה או שנתיים) והוא נוטה להיות גמיש יותר ומשתנה בהתאם לרקע של הסטודנט ולמוסד האקדמי.
כיום ניתן לקבל תעודת הוראה במוסדות רבים בכל רחבי הארץ, ביניהם סמינר הקיבוצים ברמת אביב, מכללת אורנים הסמוכה לקריית טבעון, המכללה האקדמית בית ברל הסמוכה לכפר סבא והקמפוס האקדמי אחוה הסמוך לקריית מלאכי.