דף הבית >> מידע למועמד >> לימודי ערב

לימודי ערב

תקופת הלימודים לתואר אינה תקופה פשוטה. הזמן שנדרש להקדיש ללמידה, העלות הגבוהה של הלימודים, והצורך לממן את עצמך תוך כדי עשויים להיות תובעניים ולפעמים קשה לתמרן בין כל הדרישות. משום שכך מציעות מכללות רבות מסלול ללימודי ערב, המיועד במיוחד עבור סטודנטים שנדרשים לעבוד בשעות הבוקר כדי לממן את התואר, או עבור סטודנטים מבוגרים שנמצאים בעיצומה של קריירה ומבקשים ללמוד לתואר מבלי שיצטרכו לעזוב את עבודתם.
בכל הקשור לתכנים הנלמדים, לימודי הערב בחינוך אינם שונים מלימודי תואר ראשון בחינוך. כמו כן, לרוב לא נדרשות יותר שנים כדי להשלים תואר בלימודי ערב, וניתן להשלים את התואר בלא יותר משלוש שנים.עם זאת, בניגוד ללימודים במתכונת רגילה, המחולקים לשני סמסטרים וכוללים חופשת קיץ, לימודי הערב אורכים כל השנה. במרכז ללימודים אקדמיים, למשל, המציע כיום תכנית ללימודי ערב, נערכים הלימודים בימים קבועים, בין השעות 17:00 עד 22:00. כמו כן, בנוסף לשיעורים הרגילים בכיתה, תלמידי לימודי הערב עשויים להידרש להשלים שיעורים באופן מתוקשב (דרך האינטרנט) או באמצעות למידה עצמאית. מומלץ לברר מראש מול המכללה בה בחרתם ללמוד את הדרישות הספציפיות הצפויות במהלך השנה. מכללות שונות עשויות לדרוש השתתפות במספר ימים מרוכזים במהלך השנה, מה שאומר שאולי תצטרכו להפסיד ימי עבודה. רצוי לדעת את כל הפרטים מראש, על מנת שתוכלו להיערך בהקדם לכל דרישה שלא תהיה.
מדובר ללא ספק במסלול תובעני יותר ממסלול לימודים רגיל, ולו רק בגלל שהוא דורש מהסטודנט להשלים את אותה כמות מטלות ולרכוש את אותה כמות ידע שנדרשים מסטודנט רגיל, אך במתכונת צפופה הרבה יותר וללא החופשות הכל כך נחוצות לעתים לריענון. עם זאת, אם אתם בטוחים ביכולתכם, ומאמינים כי תעמדו במשימה, זהו בהחלט מסלול אפשרי.
מחיר תואר בלימודי ערב לרוב לא שונה ממחיר תואר רגיל, אולם רצוי לוודא זאת מראש מול המכללה בה בחרתם ללמוד, מאחר שהנושא עשוי להשתנות ממכללה למכללה, במיוחד כאשר מדובר במכללות פרטיות. תנאי הקבלה ללימודים לרוב זהים לתנאי הקבלה ללימודי תואר רגיל, והם כוללים עמידה בתנאי הסף הכוללים תעודת בגרות וציון פסיכומטרי מינימלי.מאחר ורבים מהסטודנטים הלומדים לימודי ערב נוטים להיות מבוגרים יחסית, ולכן עשויים להיות זכאים לתנאי קבלה ייחודיים, מומלץ לברר מול המוסד בו בחרתם ללמוד האם אתם זכאים להתקבל לתוכנית ללא תעודת בגרות, ועל בסיס ציון הפסיכומטרי בלבד.