דף הבית >> מידע למועמד >> רישום ללימודים

רישום ללימודים

 
בניגוד לאוניברסיטאות, בהן מועדי ההרשמה קשיחים יחסית, ולרוב נסגרים בסביבות ינואר-פברואר, מועדי ההרשמה למכללות נוטים להיות גמישים יותר ולעתים נמשכים אפילו עד ספטמבר, כחודש לפני תחילת הלימודים. עם זאת, מומלץ שלא להסתמך על המזל ולברר מול המוסד בו אתם מעוניינים ללמוד מהו התאריך האחרון להרשמה. זכרו שבחלק מהתוכניות מספר המקומות מוגבל והמאחרים עשויים למצוא עצמם בחוץ, גם אם הם עומדים בדרישות הקבלה ואף מעבר.
לפני שאתם נרשמים ומשלמים את עלות דמי ההרשמה מוטב לבדוק כמה דברים מראש. דבר ראשון בדקו את זכאותכם, על בסיס ציוניכם הן בתעודת הבגרות והן במבחן הפסיכומטרי. מכללות שונות קובעות תנאי קבלה שונים וגם אם אינכם עומדים בתנאי הקבלה במכללה אחת, עדיין ייתכן שעקב שיטות החישוב השונות תגלו שאתם דווקא זכאים במכללה אחרת. גם אם לא נבחנתם במבחן הפסיכומטרי, עדיין תוכלו לגלות שאתם עומדים בתנאי הקבלה. מכללות רבות מאפשרות לסטודנטים להתקבל ללא ציון פסיכומטרי, אם ממוצע הבגרויות שלהם גבוה מספיק, או שהן מקבלות אותם על תנאי. סטודנט המתקבל על תנאי נדרש לעמוד בממוצע ציונים מינימלי בשנתו הראשונה לתואר הראשון. מכללות רבות אף מאפשרות לסטודנטים מבוגרים (מעל גיל 30) להתקבל על בסיס ציון פסיכומטרי בלבד, ללא תעודת בגרות.
לאחר שביררתם שאתם אכן מתאימים למוסד שבו אתם שואפים ללמוד כדאי שתתחילו לבדוק את נושא המגורים. אם אינכם מתכננים להישאר לגור אצל ההורים ולנסוע כל יום למכללה (כפישסטודנטים רבים אכן עושים), כדאי שתבררו האם המכללה מציעה מעונות מוזלים לסטודנטים. יש שאלות רבות שרצוי לברר מראש: האם אתם זכאים למעונות? כמה רחוקים המעונות מהמכללה עצמה? האם המכללה מציעה שירותי הסעות מהמעונות אליה ובחזרה? אם המכללה לא מציעה מעונות, או שאינכם זכאים, תצטרכו לברר אפשרויות מגורים אחרות בסביבת המכללה. סטודנטים רבים אינם יכולים להרשות לעצמם לשכור דירה לבדם ומעדיפים לשכור דירה עם שותפים. בסביבות המכללות קיימות לרוב דירות רבות להשכרה לשותפים, ועקב התחלופה התדירה של הדיירים (סטודנטים מסיימים ללמוד וחדשים מתחילים כל שנה) תמיד אפשר למצוא אנשים שמחפשים שותפים לדירה קיימת, או שמחפשים שותפים למצוא אתם דירה פנויה להשכרה. כדאי לבדוק את אתר האינטרנט של האגודה, או אפילו את אתרי השכרת הדירות באינטרנט. צמצום החיפוש לטווח המחירים הרצוי לכם ולמיקומים בסביבת המכללה יעלה לבטח שפע תוצאות רלוונטיות.