דף הבית >> מידע למועמד >> שכר לימוד

שכר לימוד

 
סוגיית מימון הלימודים היא אחת המרכזיות בעת שאנו מחליטים איפה ללמוד. למרות שרוב המוסדות גובים על פי רוב שכר לימוד זהה, בכל זאת ישנם הבדלים הקשורים בעיקר לנושא המלגות שאפשר לקבל בכל מוסד. המלגות המוצעות לסטודנטים עשויות להשתנות על פי מגוון קריטריונים, ולעתים עדיף לסטודנט לבחור ללמוד במוסד שאולי תואם פחות במדויק את שאיפותיו האקדמיות, אך מציע לו אפשרויות מימון יותר רחבות.
שכר הלימוד במכללות הציבוריות בישראל עומד כיום על כ-9,000 ש"ח, והוא משתנה בהתאם למדד המחירים לצרכן, כמו גם שלל הוצאות משתנות כמו שירותי אבטחה, דמי חבר באגודת הסטודנטים ושאר תשלומים נלווים. במכללות הפרטיות השכר משתנה בהתאם למוסד והוא עשוי להגיע עד 25,000 ש"ח בשנה. המכללות השונות מציעות שפע של מלגות אפשריות לסטודנט, חלקן ניתנות על בסיס צורך וחלקן על בסיס הישגים אקדמיים או מעורבות קהילתית. סטודנטים המגיעים מן הפריפריה עשויים גם ליהנות ממלגות מיוחדות המוצעות לתושבי ערים ויישובים מוגדרים ורצוי לברר את זכאותכם מול העירייה, או אתר הממשלה. גם אם אתם מתגוררים במרכז הארץ, מומלץ לבדוק את זכאותכם למלגה על בסיס מקום מגורים, שכן ישנן גם ערים שאינן יושבות בפריפריה ומציעות לתושביהן מגוון מלגות ללימודים גבוהים. כמו כן, ישנושפע של מלגות המוצעות לחיילים משוחררים ואם שירתם בצבא אל תשכחו לבדוק את זכאותכם. חיילים משוחררים יכולים גם להשתמש בכספי הפיקדון כדי לשלם את שכר הלימוד.
רוב המכללות מחזיקות מאגר מידע עשיר המפרט חלק גדול מהמלגות המוצעות לסטודנטים שלהן ומומלץ ליצור קשר עם המכללה כדי לברר את זכאותכם. המידע עשוי להיות זמין אצל הדיקאן או באתר אגודת הסטודנטים (או במשרדי האגודה, לאגודות שלא מתחזקות אתר אינטרנט). עם זאת, אל תסתפקו במידע הזמין לכם מהמכללה עצמה והשקיעו מאמץ בחיפוש עצמאי ברשת האינטרנט. קרוב לוודאי שתופתעו לטובה.